Vores politikere

Folketinget

Transportminister

Benny Engelbrecht

Sønderborg
Folketingsmedlem

Anders Kronborg

Ordførerskaber
Fødevareordfører og Dyrevelfærdsordfører
Esbjerg
Anders.Kronborg@ft.dk
Folketingsmedlem

Birgitte Vind

Ordførerskaber
Kommunal- og indenrigsordfører og Ældreordfører
Sydjylland, Vejle Syd
Birgitte.Vind@ft.dk
Folketingsmedlem - På orlov

Bjørn Brandenborg

Svendborg
bjoern.brandenborg@ft.dk
Folketingsmedlem

Christian Rabjerg Madsen

Ordførerskaber
Finansordfører
Gruppeledelsen
Gruppenæstformand
Kolding Syd
christian.rabjerg.madsen@ft.dk
Klima-, energi- og forsyningsminister

Dan Jørgensen

Middelfart
Folketingsmedlem

Jan Johansen

Ordførerskaber
Beredskabsordfører
Nyborg
jan.johansen@ft.dk
Uddannelses- og forskningsminister

Jesper Petersen

Haderslev
Folketingsmedlem

Julie Skovsby

Ordførerskaber
Kirkeordfører og Psykiatriordfører
Assens
julie.skovsby@ft.dk
Forsvarsminister

Trine Bramsen

Odense Vest
Folketingsmedlem

Troels Ravn

Ordførerskaber:
Skatteordfører
Vejen
Troels.Ravn@ft.dk